This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Kościół parafialny w Osetnie

Pierwsze zachowane informacje o istnieniu parafii w Osetnie pochodzą z roku 1289. Kolejna informacja pochodzi z roku 1302 gdy w dokumentach wymienia się proboszcza z Osetna. Wiadomo że kościół powstał w II połowie XIII wieku i był poddawany przebudowom, między innymi w XV wieku. W okresie reformacji kościół w Osetnie przeszedł w ręce protestantów. W roku 1491 wykonano drewniany rzeźbiony ołtarz, który przedstawia scenę ukrzyżowania i ostatniej wieczerzy, a także wykonano nowy dzwon kościelny. W roku 1498 Ernst Tschammer dobudował kaplicę z portalem, a 12 lat później w roku 1510 ufundowano mniejszy dzwon kościelny.

Około roku 1550 dobudowano kaplicę rodową Tschammerów wraz z epitafiami i tablicami nagrobnymi, a sam kościół przystosowano do potrzeb protestantów. Kościół pw. św. Michała Archanioła był wówczas użytkowany przez miejscowych luteran. W roku 1622 Melchior Heintz wykonał renesansową ambonę.

W ręce katolików kościół św. Michała Archanioła powrócił dopiero w roku 1653. W roku 1862 wybudowano wieżę kościelną, a w XVIII wieku dokonano zmian w wyposażeniu wnętrza kościoła. Stary wystrój kościoła zniszczyły remonty – w 1925, a także w latach 1970-1971, gdy odmalowywano wnętrza i wykonano remont elewacji zewnętrznej. W roku 1957 w Osetnie powstała samodzielna parafia pw. Michała Archanioła. W roku 1991 parafię podzielono na dwie mniejsze – w Osetnie oraz parafię pw. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie.

Kościół św. Michała Archanioła w Osetnie położony jest na wzniesieniu przy drodze do Góry i otoczony jest kamiennym murem. Jest świątynią jednonawową, murowaną z kamienia i cegły.